Duże wsparcie dla samorządów z powiatu oławskiego z Funduszu Inwestycji Samorządowych
Czwartek  /  25-06-2020  /  Ilość wyświetleń: 1268

Prawie 11 milionów złotych otrzymają samorządy z powiatu oławskiego w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych, który jest częścią rządowej Tarczy Antykryzysowej.

Taką dobrą informację przekazał dziś (25 czerwca) Paweł Hreniak - Poseł na Sejm RP podczas spotkania ze starostą oławskim Zdzisławem Brezdeniem w Starostwie Powiatowym w Oławie. Do budżetu samorządu Powiatu Oławskiego w ramach Tarczy trafi 2.059.360 zł.

- Środki samorządy będą mogły wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje: na budowę szkoły i przedszkola, inwestycje w wodociągi i kanalizację, a także inne działania podejmowane w naszych małych Ojczyznach – informuje poseł Paweł Hreniak. - Pieniądze będą przyznawane w formie przelewów na wniosek samorządów - bez zbędnej biurokracji. Wiele gmin ma problem z wkładem do inwestycji, dodatkowe środki pozwolą uzyskać niezbędne gwarancje. Wysokość przekazanych środków będzie zależeć od wartości planowanych przez samorząd inwestycji. Pieniądze nie muszą być wykorzystane w 2020 roku, nie trzeba ich zwracać. Nabór rozpocznie się z początkiem sierpnia, wypłaty rozpoczną się na początku września. Wnioski składa się do Urzędu Wojewódzkiego.

Wysokość przekazanych środków będzie zależeć od wartości planowanych przez gminy i powiaty inwestycji. Samorządy (gminy, powiaty i miasta) mogą otrzymać dotacje od 0,5 mln zł do 93,5 mln. Środki przypadające na każdą gminę, powiat czy miasto obliczane są wg matematycznego algorytmu. Wysokość przekazanych środków będzie zależeć od wartości planowanych przez gminy, powiaty inwestycji. Łącznie w skali całego kraju aż 6 miliardów złotych (5 mld dla gmin i miast na prawach powiatu i 1 mld dla powiatów ziemskich).

Poniżej prezentujemy wysokość maksymalnych środków do dyspozycji poszczególnych samorządów:

Łącznie samorządy z powiatu oławskiego – 10.911.177 zł.

Powiat Oławski – 2.059.360 zł,

Miasto Jelcz-Laskowice – 4.013.083 zł,

Miasto Oława – 2.580.685 zł,

Gmina Oława – 1.517.463 zł,

Gmina Domaniów – 740.586 zł.

Fot.: Starosta Oławski Zdzisław Brezdeń i Poseł na Sejm RP Paweł Hreniak