SP OŁAWA

naglowek-cover.png
Baner nagłówkowyBaner nagłówkowyBaner nagłówkowy
Miasto Oława
Miasto i Gmina Jelcz-Laskowice
Gmina Oława
Gmina Domaniów
Temperatura powietrza
13,8°C
Temperatura odczuwalna
11,4°C
  Wilgotność powietrza
51,0%
  Ciśnienie Atmosferyczne
1 005,5hPa
         Prędkość wiatru
6,1m/s
Kierunek wiatru
W
meteo stacja
meteo
Punkty szczepień w powiecie.jpg
Kolejka KM.png
Portal mapowy.png
Przewodnik.png
Lex2.png
BZK.png
Biuro rzeczy.png
Dyzury aptek2.png
Patronat2.png
Album przyroda powiatu.png
Powiat w liczbach2 - baner.png
PCPR.png
PUP.png
PZD.png
RODO5.png
EPUAP.png
Baner1.png
ZPP2.png
baner info3.png
Dziennii.png
grafika
Pieniądze ze sprzedaży działki zasilą budżet budowy warsztatów edukacyjnych
Piątek  /  12-03-2021  /  Ilość wyświetleń: 931

Już 30 marca o godz. 10.00 odbędzie się w Starostwie przetarg na sprzedaż należącej do Powiatu nieruchomości, położonej w centrum Oławy przy ul. Żołnierzy A.K. Co ważne dla rozwoju infrastruktury edukacyjnej, uzyskane w przetargu pieniądze zasilą budżet przeznaczony przez samorząd na budowę warsztatów szkolnych przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie

Sprzedawana działka ma powierzchnię 0,4167 ha i jest zabudowana zespołem budynków o funkcji dydaktyczno – biurowo – magazynowej. Są to warsztaty szkolne z przyległym terenem. Obszar ten posiada ogromny potencjał inwestycyjny, a za sprawą nabywcy może zyskać drugie, nowe życie i istotną rolę w miejskim ekosystemie, jak również stać się prestiżową i przyjazną dla mieszkańców wizytówką stolicy powiatu oławskiego. Cena wywoławcza wynosi 2,2 mln zł.

Temat sprzedaży warsztatów szkolnych wraz z przyległym terenem nie jest nowy, na przestrzeni minionych lat poruszano go wielokrotnie. Już w marcu 2013 r. Zarząd Powiatu w Oławie podjął uchwałę w sprawie przeznaczenia jej do zbycia.

Powiat zbuduje warsztaty szkolne z rządowym wsparciem

Sprawa dotycząca zbycia działki i budowy nowych warsztatów została przesądzona, gdy w grudniu ubiegło roku powiat pozyskał 3,5 mln zł dofinansowania z drugiego (konkursowego) rozdania Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, przeznaczonych na budowę warsztatów edukacyjnych przy CKZiU w Oławie. RFIL to program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez COVID-19 i dziś jest istotnym instrumentem w walce z ekonomicznymi skutkami pandemii koronawirusa.

Aby uzyskać pozostałą część środków niezbędnych na kosztowną budowę tego nowoczesnego obiektu, w którym uczniowie będą zdobywać praktyczną naukę zawodu, Zarząd Powiatu postanowił ogłosić przetarg i sprzedać nieruchomość położoną w obrębie Oława w granicach działki nr 41/2 AM-61.

- Na powstanie obiektu na miarę XXI wieku już długo czekają kolejne roczniki uczniów, chcących rozwijać swoje umiejętności i kompetencje zawodowe. Obecnie analizujemy koncepcję budowy nowego obiektu na części działki znajdującej się tuż przy CKZiU w Oławie, przy ul. ks. Kutrowskiego. Lokalizacja jest idealna, dobrze skomunikowana, a praktyczna nauka zawodu prowadzona byłaby tutaj w nowoczesnych i dobrze wyposażonych pracowniach warsztatowych. Jednak realizacja takiej wizji jest bardzo kosztowna, więc pilnie musimy pozyskać pozostałe fundusze na ten ze wszech miar użyteczny cel, istotny dla przyszłości młodego pokolenia i wspólnoty lokalnej – podkreśla starosta Zdzisław Brezdeń.

Ogłoszenie powiatu dotyczące sprzedaży nieruchomości. Centrum Oławy z lotu ptaka. Wypowiedź starosty.

Środki ze sprzedaży nieruchomości wesprą budowę warsztatów szkolnych

Co dziś jest pewne? Powiat z rządowym wsparciem wybuduje warsztaty edukacyjne przy CKZiU w Oławie, zamiast obecnych, mieszczących się przy ul. Żołnierzy A.K. Pieniądze ze sprzedaży nieruchomości – dotychczasowych warsztatów szkolnych, obok rządowego wsparcia, uzupełnią budżet przeznaczony na budowę nowoczesnego obiektu.

– Decyzja o rządowym dofinansowaniu dała mocny impuls sprawczy do budowy nowoczesnego, edukacyjnego obiektu – mówi starosta Zdzisław Brezdeń. – A zatem znaczącą część niezbędnych środków na budowę warsztatów, bo 3,5 mln zł, mamy już zagwarantowane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Jest to niestety wciąż zbyt mała kwota do postawienia oczekiwanego obiektu, w którym uczniowie mogliby zdobywać wiedzę zawodową. Zależy więc nam na szybkiej i korzystnej sprzedaży nieruchomości – warsztatów z przyległymi terenami, ponieważ pozyskane w ten sposób pieniądze umożliwiłyby pełną realizację tego edukacyjnego przedsięwzięcia. Jest to wprawdzie czasochłonny proces, ale nie zwalniamy tempa w przygotowaniach do wykonania zadania. Wybraliśmy już inwestora zastępczego i teraz przygotowujemy się do ogłoszenia przetargu na budowę warsztatów.

Warsztaty szkolne odrodzą się jak Feniks z popiołów - chociaż w innym miejscu

– Pieniądze ze sprzedaży dotychczasowych warsztatów, zasilą budowę nowego obiektu i rzecz jasna, im wyższą kwotę uzyskamy w przetargu, tym więcej środków będziemy mogli przeznaczyć na budowę i wyposażenie obiektu, z korzyścią dla młodzieży z naszego powiatu, młodych adeptów nauki zawodu, ukierunkowanego na potrzeby współczesnego rynku pracy – podkreśla szef Zarządu Powiatu Zdzisław Brezdeń.

Lokalizacja na mapie sprzedawanej przez powiat nieruchomości

Jak zwykle bywa przy takiej transakcji – zamiar sprzedaży atrakcyjnej działki w centrum miasta budzi i rozgrzewa również spore emocje wśród mieszkańców. Pomysły na jej przeznaczenie ogranicza jednak Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego oraz obowiązek zwrócenia się przez inwestora do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o zezwolenie na realizację przedsięwzięcia inwestycyjnego. A jednocześnie jednostka samorządu terytorialnego jest zobowiązana do gospodarowania nieruchomościami w sposób zgodny z zasadami prawidłowej gospodarki. Krótko mówiąc – włodarzom powiatu mocno na sercu leży przyszłość i rozwój tej części Oławy, ale jednocześnie chcą pozyskać w przetargu jak najwyższą kwotę. Pieniądze, które przeznaczą na strategiczną dla samorządu inwestycję w rozwój bazy oświatowej. Generalnie, biorąc pod uwagę powyższe wytyczne i ograniczenia, decyzja o przyszłości tego obszaru będzie w dużej mierze należała do przyszłego właściciela i dysponenta nieruchomości.

Ponieważ w sprawie nieruchomości zapytanie do starostwa skierowała również Gmina Miasto Oława, powiat przedstawił swoją ofertę. – W piśmie zaproponowaliśmy sprzedaż nieruchomości samorządowi gminy miejskiej Oława w trybie bezprzetargowym, zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami, o czym poinformowaliśmy Burmistrza w stosownym piśmie – informuje starosta Zdzisław Brezdeń.

Czytaj więcej na stronie internetowej powiatu - kliknij!

Ogłoszenie o przetargu i regulamin - kliknij!

Zdjęcie informujące o tym, że powiat sprzedaje atrakcyjną nieruchomość.  Zdjęcie centrum Oławy z lotu ptaka z zaznaczoną lokalizacja działki.

Zdjęcia działki z nieruchomościami, wystawionymi przez powiat na sprzedaż

Zdjęcie z lotu ptaka sprzedawanej nieruchomości powiatu w centrum Oławy


Pdf
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ