Wsparcie dla dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie pandemii
Środa  /  07-10-2020  /  Ilość wyświetleń: 810

369 668,59 zł dofinansowania otrzymał Powiat Oławski w ramach projektu „Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie epidemii COVID – 19”. Za środki, pozyskane z unijnego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, zakupiono sprzęt umożliwiający naukę w trybie zdalnym, środki ochrony indywidualnej oraz wyposażenie do bezpośredniej walki z epidemią koronawirusa

Uroczyste przekazanie materiałów odbyło się 6 października br. w budynku Domu Dziecka w Oławie, gdzie mieści się Zespół ds. rodzinnej pieczy zastępczej. Obecny na spotkaniu starosta oławski Zdzisław Brezdeń symbolicznie wręczył laptopa Jakubowi – jednemu z podopiecznych rodzinnej pieczy zastępczej. Sprzęt, który został zakupiony w ramach unijnego programu trafił również do Domu Dziecka w Oławie. Tutaj przekazania, na ręce dyrektor Renaty Zalewskiej, także dokonał starosta Zdzisław Brezdeń.

W związku z realizacją projektu samorząd powiatowy otrzymał dofinansowanie, za które oławski PCPR zakupił m.in.: laptopy, komputery stacjonarne, tablety, słuchawki, głośniki, urządzenia wielofunkcyjne, drukarki, sprzęt audiowizualny, oprogramowanie dla osób niepełnosprawnych oraz środki ochrony osobistej (maseczki, rękawiczki i płyny do dezynfekcji). Wszystkie materiały zostały przekazane na rzecz rodzinnych rodzin zastępczych i Domu Dziecka w Oławie. Ponadto oławski dom dziecka dzięki pozyskanym środkom wyposażył miejsca kwarantanny dla 6 podopiecznych.

Celem projektu jest zapobieganie i ograniczenie negatywnych skutków epidemii w obszarze pieczy zastępczej poprzez wzmocnienie rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka, placówek opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych, w zakresie bezpiecznej realizacji zadań tych podmiotów w okresie epidemii.

Od lewej młody chłopak, który otrzymuje laptopa od mężczyzny po prawej. U ich stóp leżą kolejne kartony.
Fot. Starosta Oławski Zdzisław Brezdeń wręcza laptopa Jakubowi - podopiecznemu rodzinnej pieczy zastępczej.

Od lewej młody chłopak, który otrzymuje laptopa od mężczyzny po prawej.

Na pierwszym planie dwoje ludzi: od lewej kobieta i mężczyzna. Oboje podpierają się o karton. W tle kolejne pudła z urządzeniami.
Fot. Dyrektor Domu Dziecka w Oławie Renata Zalewska i starosta oławski Zdzisław Brezdeń prezentują zakupiony sprzęt.

Na pierwszym planie dwoje ludzi: od lewej kobieta i mężczyzna. Przekazują sobie karton ze słuchawkami. W tle kolejne kartony z urządzeniami.
Fot. Starosta Zdzisław Brezdeń przekazuje dyrektor Renacie Zalewskiej zakupiony sprzęt.