Narodowe Święto Niepodległości w dobie pandemii koronawirusa
Poniedziałek / 09-11-2020 / Ilość wyświetleń: 1052
Zbliża się 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku, ze względu na zaostrzone restrykcje, związane z rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa, nie będą rzecz jasna możliwe tradycyjne obchody tego bliskiego sercu każdego Polaka święta
11 listopada o godzinie 9.00 w parafii p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny. Nabożeństwo zaplanowane jest zgodnie z panującymi zasadami i obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa. Po mszy zachęcamy, aby mieszkańcy indywidualnie składali kwiaty pod Pomnikiem 100-lecia Niepodległej przy ul. 1 Maja.
Nadeszły trudne czasy pandemii, ale kryzys uruchamia też w wielu obszarach życia społecznego i funkcjonowania pozytywny potencjał – kreatywne projekty, pomysły i nietuzinkowe działania. Miejsce uciążliwej pustki, staramy się zapełnić nową jakością. Nie możemy obecnie jako wspólnota uczestniczyć w uroczystościach i przeżywać rocznic istotnych dla Polski wydarzeń? W takiej sytuacji każdy z nas może spędzić te chwile z rodziną i uczynić to na swój indywidualny, symboliczny sposób. My chcemy wskazać i zaproponować Państwu interesujący, chociaż symboliczny pomysł nawiązujący do tradycji zapalania Świecy Niepodległości.
Kilka słów o tradycjach i historii Świecy Niepodległości
Już po raz trzeci w Narodowe Święto Niepodległości wierni modlić się będą za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej przy płonącej Świecy Niepodległości. Ale również wielu Polaków w kraju i poza jego granicami o godz. 19.18 w tym dniu zapali w swoich domach repliki miniatury tej świecy, jednocząc się duchowo, w modlitwie, zadumie oraz wspomnieniach o historii naszej Ojczyzny i jej narodowych bohaterach.
Oryginalna Świeca Niepodległości została ofiarowana w Rzymie przez Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, aby zapłonęła dopiero wówczas, gdy Polska będzie wolna. Do tego czasu świeca była przechowywana przez Zmartwychwstańców w Kolegium Polskim w Rzymie. W 1920 r. prymas Polski kardynał Edmund Dalbor wraz z arcybiskupem metropolitą warszawskim kardynałem Aleksandrem Kakowskim przywieźli świecę z Watykanu do Warszawy. Została umieszczona w archikatedrze warszawskiej, gdzie 11 stycznia podczas uroczystej mszy świętej zapalił ją marszałek Sejmu Ustawodawczego Wojciech Trąmpczyński na znak tego, że Ojczyzna nasza wolność odzyskała! Świeca przez lata okupacji niemieckiej 1939-1945 i ciężkie czasy PRL-u była przechowywana w oratorium w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym św. Jana Chrzciciela w Warszawie, od lat osiemdziesiątych wystawiona w gablocie przy bocznym ołtarzu w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu.
Kolejny raz zapłonęła po blisko 100 latach. Podczas XI Święta Dziękczynienia, 3 czerwca 2018 r. Świeca Niepodległości została wprowadzona do Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Zapalił ją prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, podczas mszy świętej w intencji Ojczyzny, w obecności marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka i metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Od tej pory Świeca Niepodległości jest zapalana podczas Eucharystii w czasie listopadowych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
- Gorąco zachęcam mieszkańców powiatu oławskiego, abyśmy w dniu 11 listopada w swych domach, w czasie Narodowego Święta Niepodległości, dokładnie o godz. 19.18, która w sposób symboliczny nawiązuje do roku odrodzenia wolnej Polski po 123 latach niewoli – przy zapalonej świecy podziękowali Opatrzności Bożej za wolną Ojczyznę, a także prosili o dalszą opiekę i dobrą przyszłość naszej Ojczyzny – mówi starosta Zdzisław Brezdeń. – Niech ta chwila wieczornej zadumy, będzie także symboliczną formą podziękowania naszym bohaterom narodowym za odwagę, pragnienie wolności, poświęcenie i cierpienie. Okażmy w ten sposób przywiązanie do polskiej historii, kultury i tradycji oraz zaakcentujmy radość z wolnej, niepodległej Ojczyzny. Uczcijmy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo i za sprawą których udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.
Zapalona świeca towarzyszy człowiekowi przez całe życie. Po raz pierwszy zapalamy ją dziecku podczas Chrztu Św., później podczas Komunii Świętej, a także w szczególnych chwilach życia. Zapaloną świecę stawiamy na wielkanocnym oraz wigilijnym stole. Jej ciepły płomień zbliża rodzinę ze sobą, łączy i scala. Jest z nami także podczas ostatniej drogi w znaku gromnicy. Symbol świecy najbardziej wyrazisty jest podczas Wigilii Paschalnej. Zapalony paschał wnoszony do ciemnego kościoła symbolizuje Zmartwychwstałego Chrystusa. Światło jest też symbolem pamięci. W uroczystość Wszystkich Świętych na grobach naszych bliskich zapalamy znicze, dając w ten sposób wyraz temu, że w naszej pamięci są zawsze żywi, a modlitwą upraszamy dla nich dar zbawienia. Gdy podczas listopadowych zmierzchów mrok rozświetla płomień, a w powietrzu unosi się zapach palonych świec, trudno uciec od nostalgii i wspomnień. Warto więc zapalić świecę 11 listopada, w dniu tak ważnym dla każdego Polaka…
Podtrzymywanie płomienia Świecy Niepodległości w naszych domach podczas Narodowego Święta Niepodległości nawiązuje do tradycji zapoczątkowanej w 1920 r. Jeżeli jednak nie posiadamy w domu miniaturki Świecy Niepodległości, to w sposób symboliczny, dokładnie o godzinie 19.18 możemy zapalić w domu każdą inną, posiadaną świecę i w ten sposób, przy jej płomieniu oddać się przez chwilę zadumie nad historią naszej Ojczyzny oraz wspomnieć naszych wielkich rodaków, którzy na przestrzeni burzliwych dziejów i walk narodowowyzwoleńczych, oddali zdrowie i życie za wolną, niepodległą i suwerenną Ojczyznę.
Zapal świecę 11 listopada!
- 11 listopada o godz. 19.18 zapalmy w naszych domach replikę Świecy Niepodległości lub każdą inną posiadaną przez nas świecę. Niech siła jej jasnego płomienia jednoczy całą Polskę. Niech będzie też znakiem modlitwy za Ojczyznę i dziękczynienia za wolność i Opatrzność Bożą, zarówno w wymiarze osobistym, jak i narodowym. Oddajmy się przez chwilę zadumie i zmówmy modlitwę przy żywym płomieniu świecy za Polskę i w intencji wszystkich, którzy w jej obronie na przestrzeni dziejów poświęcili swoje zdrowie i oddali życie – zachęca starosta Zdzisław Brezdeń.
Fot.: Z okazji Święta Niepodległości 2020 Starostwo Powiatowe w Oławie wymieniło na nową, podniszczoną już zębem czasu tablicę zamieszczoną na poradzieckim murze – instalacji przy ul. 3 Maja, obok Zespołu Szkół im. Zjednoczonej Europy w Oławie. Na tablicy jest zawarte przesłanie: - Za takimi murami wbrew woli Narodu Polskiego, stacjonowała w Oławie przez 47 lat Armia Radziecka. Młodzi Oławianie, Polacy, Europejczycy, zróbcie wszystko, aby już nigdy wojska totalitarnego kraju nie okupowały żadnego terytorium!
11 Listopada - Narodowe Święto odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczcij święto - wywieś flagę!
Jak co roku ulice i place zostaną na okoliczność Święta Niepodległości ozdobione setkami flag. Wielu Polaków zdecyduje się na udekorowanie swoich okien i domów. Ale najlepiej pozostańmy w swoich domach, w ten sposób pomagając lekarzom i służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo i zdrowie, w tytanicznej walce z niewidzialnym, ale morderczym wrogiem - wirusem, a swój patriotyzm, który nosimy przecież w sercach, wyraźmy w inny sposób! Zachęcamy też do wstawiania swoich zdjęć z Flagą RP na facebooku starostwa, z których najciekawsze nagrodzimy.
- Z okazji Narodowego Święta Niepodległości zachęcam także wszystkich mieszkańców powiatu oławskiego do wywieszenia flag na budynkach domów jednorodzinnych oraz na balkonach bloków, aby uczcić to święto – apeluje starosta.
- Tematyka patriotyczna jest niezwykle istotna, szczególnie w dzisiejszych czasach, warto ją upowszechniać – podkreśla starosta Zdzisław Brezdeń. - W życiu każdego narodu są takie chwile, które zmuszają do zatrzymania się w codziennym biegu, zastanowienia się i odszukania w sobie tych pokładów uczuć, zbliżających wszystkich Polaków, które czynią z nas jeden naród. Pojęcie patriotyzmu przybiera na znaczeniu w takich dramatycznych sytuacjach, jak dzisiejsza, związana z zarazą XXI wieku – pandemią koronawirusa. W czasie jej trwania, pomimo konieczności zachowania fizycznego dystansu, jesteśmy razem. Wspólnie uda nam się przetrwać trudne chwile. Solidarność to jedna z najważniejszych wartości międzyludzkich, szczególnie bliska Polakom. Gdy trzeba, to potrafimy się zjednoczyć i wspólnie zmierzyć z kryzysem. W tym ciężkim dla nas czasie jest bardzo ważne, abyśmy wrócili myślami do przeszłości, wskrzesili dumę ze swojej narodowości, pokazali patriotyzm i przywiązanie do tradycji.
11 listopada 1918 spełniły się marzenia i sen kilku pokoleń Polaków…
… i odrodziło się Państwo Polskie. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich i krwawych powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata. Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj ze zniszczeń I wojny światowej oraz stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.
W następstwie działań zaborców w latach 1772, 1793 i 1795 Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie Europy. Jednak dla Narodu Polskiego własne, suwerenne państwo było wartością najwyższą. Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była ofiarą krwi przelaną w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych, w Powstaniu Listopadowym i Powstaniu Styczniowym oraz na polach bitewnych I wojny światowej. Historia odzyskania niepodległości to w równym stopniu codzienny trud rodaków zamieszkałych na terenach byłej Rzeczypospolitej, jak i na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej. Bohaterowie tamtego okresu, mimo szykan, aresztowań, wywózek i represji ze strony zaborców, byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość, a następnie przekazać ją następnym pokoleniom, żyjącym już w odrodzonej Polsce.
Marzenia o wolności spełniły się wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej, w wyniku której Polska odzyskała niepodległość. Odbudowa państwowości, po 123 latach zaborów, była procesem złożonym. 10 listopada 1918 r. powrócił do Warszawy, zwolniony z więzienia w Magdeburgu, Józef Piłsudski. 11 listopada 1918 r. podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim. Dekretem z tego samego dnia Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem. 14 listopada 1918 r. Rada Regencyjna rozwiązała się, przekazując całą władzę nad tworzącym się państwem Józefowi Piłsudskiemu. Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.
CZYTAJ
POPRZEDNIĄ
CZYTAJ
NASTĘPNĄ
Pdf
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ