SP OŁAWA

naglowek-cover.png
Baner nagłówkowyBaner nagłówkowyBaner nagłówkowy
Miasto Oława
Miasto i Gmina Jelcz-Laskowice
Gmina Oława
Gmina Domaniów
Temperatura powietrza
13,8°C
Temperatura odczuwalna
11,4°C
  Wilgotność powietrza
51,0%
  Ciśnienie Atmosferyczne
1 005,5hPa
         Prędkość wiatru
6,1m/s
Kierunek wiatru
W
meteo stacja
meteo
Punkty szczepień w powiecie.jpg
Kolejka KM.png
Portal mapowy.png
Przewodnik.png
Lex2.png
BZK.png
Biuro rzeczy.png
Dyzury aptek2.png
Patronat2.png
Album przyroda powiatu.png
Powiat w liczbach2 - baner.png
PCPR.png
PUP.png
PZD.png
RODO5.png
EPUAP.png
Baner1.png
ZPP2.png
baner info3.png
Dziennii.png
Miasto Oława
Środa  /  03-07-2013    

Rynek i kościół pw. Matki Boskiej PocieszeniaOława to 32 tysięczne miasto położone we wschodniej części województwa dolnośląskiego, 27 km na południowy wschód od Wrocławia. Atutem miasta jest dogodne położenie na szlaku komunikacyjnym Szczecin - Wrocław - Kraków: drogowym, kolejowym, a także rzecznym, bowiem przepływa przez nie rzeka Odra. Ponadto znajduje się w bliskim sąsiedztwie połączeń drogowych z Niemcami, Czechami i z centrum kraju. Oława jest miastem, w którym warto się zatrzymać po drodze. Ma ciekawą, blisko 800-letnią historię, posiada kilka cennych zabytków architektury średniowiecznej i późniejszej, zwłaszcza z okresu największej świetności Oławy, początku XVIII wieku, gdy władał nią syn Jana III Sobieskiego - Jakub Sobieski. Nie brak też wcześniejszych zabytków architektury: gotycki w swej najstarszej części kościół pw. Matki Boskiej Pocieszenia w rynku czy barokowa kaplica św. Rocha. Do naszych czasów zachował się barokowy pałac - część dawnego kompleksu zamkowego, gdzie obecnie mieści się Urząd Miejski. Niewątpliwie reprezentacyjnym budynkiem jest XVIII-wieczny ratusz z czynnym zegarem figuralno-astronomicznym, unikatem na skalę europejską. W 2012 roku zakończono trwającą kilka lat rewitalizację ratusza, współfinansowaną ze środków unijnych, aktualnie funkcjonuje w nim Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna wraz z czytelnią dla dzieci i dorosłych. W ratuszu mieścić się również nowocześnie wyposażona Izba Muzealna Ziemi Oławskiej, gdzie dostępne są różnorodne pamiątki i eksponaty związane z miastem i okolicą.

 

W 2012 roku do użytku oddany został kompleks Basenów Miejskich „TERMY JKUBA” - jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w naszym regionie, z licznymi atrakcjami, zapleczem sportowo-rehabilitacyjnym i gastronomicznym.

Termy Jakuba

Obecnie Oława stanowi ważny ośrodek gospodarczy, społeczny i kulturalny Dolnego Śląska. Może pochwalić się jednym z najniższych wskaźników stopy bezrobocia na Dolnym Śląsku. O dynamicznym rozwoju gospodarczym Oławy zadecydowało utworzenie podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK” i pozyskanie tym sposobem inwestorów strategicznych. W rezultacie zagospodarowano niemal w całości wszystkie tereny przeznaczone dla przemysłu, w dodatku w technologiach przyjaznych środowisku. Dziś ton w mieście nadają takie firmy jak Autoliv Poland (samochodowe poduszki powietrzne), Electrolux (pralki), Nardi (sprzęt AGD), dwa zakłady koncernu SCA (art. higieniczne i opakowania), MCC (urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne dla przemysłu samochodowego) i inne. Do nich dołączyło kilka zagranicznych i polskich firm w zmodernizowanych i przekształconych własnościowo zakładach, np. Zakpol, Eurofilms, Standis.

Ratusz

W okolicy miasta znajdują się liczne łowiska dla wędkarzy oraz rezerwat przyrodniczy „Zwierzyniec” z archeologicznym Grodziskiem Ryczyńskim gdzie na początku XII wieku istniał potężny gród kasztelański. Rozwija się intensywnie rekreacja i turystyka na Odrze. Corocznie pod koniec maja organizowany jest Festiwal na Odrze „Piana Bosmana”, na który licznie zjeżdżają się wodniacy z całej Polski, a nawet z zagranicy, aby przez dwa dni bawić się nad rzeką i brać udział w różnych zawodach i konkursach na wodzie i lądzie, takich jak zawody na smoczych łodziach czy konkurs „Pływania na byle czym”. Oława posiada bogatą bazę noclegową m.in. hotel „Jakub Sobieski”, „Oławian Hotel” i „Marta”, gospodarstwo agroturystyczne „Winna Góra” oraz inne mniejsze miejsca noclegowe. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Miasto zaprasza inwestorów, gości i turystów. Sami przekonajcie się, że Oława to naprawdę dobry kierunek zarówno do inwestowania, zamieszkania jak i rozrywki.

Kontakt:

pl. Zamkowy 15, 55-200 Oława
tel. 71 303 55 01, 303 55 02, fax: 71 303 55 00
strona www: http://www.um.olawa.pl/

Pdf
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ