SP OŁAWA

naglowek-cover.png
Baner nagłówkowyBaner nagłówkowyBaner nagłówkowy
Miasto Oława
Miasto i Gmina Jelcz-Laskowice
Gmina Oława
Gmina Domaniów
Temperatura powietrza
13,8°C
Temperatura odczuwalna
11,4°C
  Wilgotność powietrza
51,0%
  Ciśnienie Atmosferyczne
1 005,5hPa
         Prędkość wiatru
6,1m/s
Kierunek wiatru
W
meteo stacja
meteo
Punkty szczepień w powiecie.jpg
Kolejka KM.png
Portal mapowy.png
Przewodnik.png
Lex2.png
BZK.png
Biuro rzeczy.png
Dyzury aptek2.png
Patronat2.png
Album przyroda powiatu.png
Powiat w liczbach2 - baner.png
PCPR.png
PUP.png
PZD.png
RODO5.png
EPUAP.png
Baner1.png
ZPP2.png
baner info3.png
Dziennii.png
Gmina Oława
Czwartek  /  01-08-2013    

Gmina Oława położona jest w powiecie oławskim, 16 km na południowy wschód od stolicy Dolnego Śląska - Wrocławia. Zajmuje powierzchnię 233,9 km², a liczba mieszkańców na koniec 2012 roku wynosiła 14.725 (dane na dzień 31.12.2012r.). Wszystkie 33 miejscowości gminy mają dogodne połączenie drogowe i kolejowe z sąsiednimi miastami: Oławą, Wrocławiem, Opolem i Strzelinem. Gmina położona jest przy międzynarodowej trasie A4, przebiega tu również droga krajowa nr 94 i linia kolejowa Wrocław - Opole.

 

GOSPODARKA

Gmina Oława to dobre miejsce do życia. Prężnie rozwija się budownictwo mieszkaniowe, zwłaszcza w nowopowstałym osiedlu domków jednorodzinnych w Stanowicach. Dogodne położenie w sąsiedztwie aglomeracji wrocławskiej, 16 km na południowy wschód od jej centrum, przy międzynarodowej trasie A4 i drodze krajowej 94 oraz ważnych szlakach kolejowych i wodnych, powoduje, że gmina jest niezwykle atrakcyjna dla inwestorów. Gmina Oława w swojej ofercie posiada dwa kompleksy terenów przemysłowych w Godzikowicach i Stanowicach. Oba tereny weszły w skład Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park”. Działki przemysłowe w Stanowicach zdobyły wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Grunt na Medal”.

Atrakcyjność naszych terenów inwestycyjnych doceniło wielu inwestorów, którzy tutaj wybudowali swoje zakłady, są to m.in.: Algibox Pl, Armeton Polska, Ardex Polska, Auto-Complex Oława, Bims Plus FHH, Cargo Truck Trading, Fabin PTU, Heiche, Kompozyty, Lorenz Bahlsen Snack Word, Roba Metals, Semmelrock Stein + Desing, SG, SIL-PRO Bloczki Silikatowe, SG, Soko i WISI AUTOMOTIVE POLSKA.

Stanowice

 

ŻYCIE KULTURALNE

Życie kulturalne gminy jest bardzo urozmaicone. Aktywnie działa Zespół Pieśni i Tańca Porębiok, Dziecięcy Zespół Folklorystyczny Marcinki oraz kluby seniora Kalina z Bystrzycy i Magnolia z Marcinkowic, a także koła gospodyń wiejskich. Corocznie organizowane są dożynki gminne, podczas których można m.in. podziwiać misternie wykonane wieńce dożynkowe, zakupić lokalne produkty oraz smakołyki przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich i kluby seniora.

Zespół Pieśni i Tańca Porębiok

Co roku w Drzemlikowicach odbywają się warsztaty pantomimiczne uwieńczone występem młodych adeptów. Natomiast każdego roku w maju na dziedzińcu pałacu w Oleśnicy małej w ramach imprezy plenerowej „Mit i historia” odbywają się spektakle pantomimy w wykonaniu aktorów Teatru Formy i zaproszonych gości.

 

WALORY PRZYRODNICZE

Na terenie gminy Oława znajduje się wiele wspaniałych miejsc do wypoczynku i rekreacji, charakteryzujących się szczególnymi walorami przyrodniczymi. Najciekawsze i najcenniejsze przyrodniczo tereny wchodzą w skład doliny Odry i Smortawy, to obszary specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 i „Grądy Odrzańskie”. Szlaki turystyczne, możliwość uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, kajakowej i konnej, liczne zabytki oraz wiekowe pomniki przyrody, położone wśród lasów, parków i starorzeczy, stanowią wspaniałe warunki do wypoczynku. Bliskość Wrocławia i Oławy sprawia, że od wielu lat są celem sobotnio – niedzielnych wycieczek mieszkańców regionu. Lasy Nadleśnictwa Oława obfitują w jagody, jeżyny i różne gatunki grzybów z prawdziwkiem włącznie. Świat zwierząt jest również różnorodny ze stanowiskami bobra, bociana czarnego, orła bielika, czapli siwej czy wydry. Myśliwi napotkają tutaj stada leśnych zwierząt łownych. Śródleśne parkingi, miejsca postoju i biwakowania z wiatami, ławami i punktami palenia ognisk i grillowania umożliwiają przyjemne spędzenie czasu w leśnej scenerii, z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Przepływające przez gminę rzeki i liczne starorzecza obfitują w różne gatunki ryb, takich jak: płoć, leszcz, szczupak, sandacz, sum i okoń. Walory te stanowią naturalny potencjał dla rozwoju turystyki oraz różnych form rekreacji, zwłaszcza w Bystrzycy, Janikowie, Oleśnicy Małej czy Siedlcach.

Smortawa

Aktywnej turystyce i wypoczynkowi sprzyjają również rezerwaty przyrody utworzone w 1958 roku: Zwierzyniec, Kanigóra, Grodziska Ryczyńskie i Leśna Woda. Charakteryzują się różnorodnością i bogactwem form przyrodniczych. Pełnia ich rozwoju przypada na wiosnę, kiedy bogate runo zdominowane jest przez licznie występujące geofity, m.in. śnieżyczkę przebiśnieg, zawilec gajowy, konwalię majową. Ze względu na przebiegający tędy czerwony szlak turystyczny (Oława – Bystrzyca – Jelcz-Laskowice), ścieżkę dydaktyczną leśno – archeologiczną i niewielką odległość od okolicznych miast spełniają ważną rolę edukacyjną. Przy odrobinie szczęścia turysta odwiedzający ten zakątek może zobaczyć: dzika, sarnę, wiewiórkę, myszołowa, jastrzębia, drozda śpiewaka, słowika rdzawego oraz dzięcioła dużego.

 

ZABYTKI

Na terenie gminy Oława znajduje się wiele wspaniałych zabytków, na szczególną uwagę zasługują zespoły pałacowe w Oleśnicy Małej i Jakubowicach, a także zabytkowe kościoły i krzyże pokutne. Do ewidencji zabytków wpisano 303 obiekty.

Na uwagę zasługuje pałac w Oleśnicy Małej, jeden z największych na Dolnym Śląsku. Niewykluczone, że na jego miejscu istniała w latach 1220-27 pierwsza na Dolnym Śląsku komandoria templariuszy, którzy lokowali w okolicy kilka wsi. Wewnątrz pałacu trzeba zobaczyć dawną salę biblioteczną z oryginalnym belkowanym stropem, kartusz herbowy Hansa Yorcka von Wartenburga oraz rokokowy piec kaflowy. Na zewnątrz, poza majestatyczną bryłą, kartuszami herbowymi, rzadkim wiatrowskazem w kształcie pawia na wieży Zofii, warto obejrzeć kamienne płyty średniowiecznego stołu sędziowskiego, nagrobek ulubionego konia feldmarszałka Siwka z Möckern i pomnik poległych podczas I wojny. Jest tam także barokowa figura św. Jana Nepomucena i kamień pręgierzowy przy wejściu do kościoła św. Wawrzyńca. W ołtarzu głównym kościoła znajduje się obraz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z 1733 r. i widok dawnego zespołu pałacowego. Proponujemy też spacer po parku malowniczą aleją grabową, z wiekowymi dębami i ośmiobocznym mauzoleum rodziny Yorck von Wartenburg projektu znakomitego architekta Carla Gottharda Langhansa.

Pałac w Oleśnicy Małej

W wielu miejscach na terenie gminy można znaleźć średniowieczne krzyże pokutne. W Psarach znajduje się czwarty pod względem wysokości krzyż pokutny w Polsce, inne zobaczymy w Niwniku, Sobocisku i Jankowicach.

Gmina Oława posiada szereg innych ciekawych zabytków architektury. Wśród nich jest najstarszy w gminie i w powiecie oławskim kościół w Chwalibożycach. Obecnie jest on kościołem filialnym pod wezwaniem Św. Antoniego. Pierwsze wzmianki o tej świątyni pochodzą z 1294 roku. Wybudowany został przez templariuszy z Oleśnicy Malej. Na szczycie kościoła zachował się, częściowo zniszczony krzyż templariuszy z ramionami w kształcie lilii. Mimo przebudowy w XV i XVII wieku kościół zachował swój średniowieczny charakter. Interesujący jest również wybudowany w 1355 roku kościół pod wezwaniem Św. Jana w Marszowicach. W Owczarach i Niemilu można zobaczyć pojoannickie kościoły pochodzące z XIV i XVI wieku. Równie interesujący jest kryty gontem kościół Znalezienia Krzyża Świętego w Godzikowicach, szachulcowy kościół Matki Boskiej Anielskiej w Bystrzycy oraz granitowy kościół św. Marcina w Marcinkowicach, przy którego pobliżu stanął jeden z najładniejszych pomników papieża Jana Pawla II.

Warto zobaczyć też ruiny wiatraka typu holenderskiego spod Owczar, liczne kapliczki przydrożne oraz kalwarie usytuowane pod Niemilem i Oleśnica Małą. Amatorom pieszych i rowerowych wycieczek krajoznawczych polecić można interesujący szlak „Via Regia”, oznaczony białą muszlą symbolizującą drogę św. Jakuba, odtworzonego w Europie szlaku pątniczego do Santiago de Compostela w Hiszpanii.

Zbyszek Jakubowicz, JS

 Kontakt:
Urząd Gminy Oława
pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego 28
55-200 Oława
tel. (71) 313 30 44, fax. (71) 313 01 99
strona www: www.gminaolawa.pl

 

Pdf
DRUKUJ
POWRÓT
WYPOWIEDZ
SIĘ