Powiatowy Rzecznik Konsumentów przestrzega
Czwartek  /  05-12-2013  /  Ilość wyświetleń: 3570

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz rzecznicy konsumentów w całej Polsce coraz częściej ostrzegają przed korzystaniem z serwisu www.plikostrada.pl. Ściągając z niego pliki narażamy się na wysokie opłaty

Surfując po Internecie bardzo często można spotkać się z nieuczciwymi praktykami. Poszukując interesujących nas informacji możemy natrafić na witryny, których jedynym celem jest wyłudzenie od nas pieniędzy za prawdziwe lub domniemane usługi. Często rejestracja w serwisie wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty abonamentowej. - Zwykle mówi o tym mało przejrzysty regulamin, ale niewiele osób zadaje sobie trudu, aby go dokładnie przeczytać. Wiele wyłudzających witryn to naśladowcy działających od lat, popularnych serwisów. Dzięki odpowiedniemu pozycjonowaniu zajmują wysokie miejsca w wyszukiwarkach i sprawiają wrażenie, że to właśnie one są poszukiwanym przez nas serwisem – mówi Powiatowy Rzecznik Konsumentów Barbara Wojtasik. – Ponadto rejestrując się, jesteśmy zobowiązani do udostępnienia swoich danych osobowych, takich jak: imię i nazwisko, dokładny adres zamieszkania i data urodzenia.

Pomimo, iż budzący wiele kontrowersji serwis Pobieraczek.pl, na którego praktyki dotychczas napływały lawinowo skargi do rzeczników konsumentów, zakończył swoją działalność, w jego miejsce pojawił się nowy serwis Plikostrada.pl. Układ strony jest podobny do serwisu Pobieraczek.pl. Już na głównej stronie jest formularz rejestracyjny i informacja o możliwości „darmowego” korzystania z usług serwisu przez 14 dni po zarejestrowaniu. Skuszeni ofertą bezpłatnego przez dwa tygodnie ściągania plików muzycznych i filmowych internauci po zarejestrowaniu się w serwisie otrzymują maile o konieczności zapłaty za dostęp do nich przez cały rok. Zdaniem Rzecznik w przypadku rejestracji w serwisie Plikostrada za nic nie powinniśmy w sposób pochopny płacić. - Często firmy świadczącego tego typu usługi liczą na to, że klient przestraszy się i dokona przelewu. Sformułowania zawarte w mailowym wezwaniu do zapłaty nie są więc przypadkowe – mówi Barbara Wojtasik.

Jeśli już natkniemy się na nieuczciwego przedsiębiorcę, co wtedy? - Jeżeli przed zawarciem umowy przedsiębiorca poinformował nas o prawie do odstąpienia od niej, można to zrobić bez podawania powodu w ciągu 10 dni od momentu jej zawarcia – tłumaczy Barbara Wojtasik. - Oświadczenie należy wysłać na piśmie listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Nie trzeba przy tym podawać powodu. Pamiętajmy, że przedsiębiorca nie ma prawa pobierać od nas opłat za odstąpienie od umowy. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, jeżeli konsument zawarł umowę, której warunki nie zostały potwierdzone na piśmie, ma prawo do odstąpienia od niej w terminie do trzech miesięcy.

O komentarz do sprawy poprosiliśmy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Departament Współpracy z Zagranicą i Komunikacji Społecznej. - Prowadzimy postępowanie wyjaśniające dotyczące Smart Tech Connect w Dubaju, właściciela serwisu internetowego Plikostrada.pl. Analizujemy regulamin. Postępowanie wyjaśniające jest wczesnym etapem działań UOKiK, na razie prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcy – relacjonuje Małgorzata Cieloch Rzecznik Prasowy UOKiK. - W prowadzonym przez Prezesa UOKiK postępowaniu wyjaśniającym badamy czy doszło do stosowania przez przedsiębiorcę nieuczciwych praktyk rynkowych na etapie przedkontraktowym oraz na etapie zawierania umowy. Z uwagi na okoliczność, że praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów mógł dopuścić się przedsiębiorca z siedzibą w Dubaju, Prezes UOKiK wystąpił do Ministra Finansów Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który jest właściwym miejscowo organem ds. ochrony konsumentów w ZEA z wnioskiem o pomoc w prowadzonej sprawie.

Z informacji otrzymanych od UOKiK wynika, że usługodawca przesyła aktualnie konsumentom po zakończeniu procesu rejestracji wiadomość e-mail z informacją o aktywacji konta w serwisie Plikostrada.pl, z danymi logowania do panelu klienta, a także załącznik w postaci pliku PDF zawierający regulamin świadczenia usług.

Co należy zrobić w sytuacji, gdy padniemy już ofiarą nieuczciwego przedsiębiorcy? Sprawę należy zgłosić do Powiatowego Rzecznika Konsumentów, który przyjmuje interesantów w Starostwie Powiatowym w Oławie, przy ul. 3 Maja 1, w pokoju nr 108 (I piętro), tel. 71-301-15-08. Można z nim kontaktować się także za pośrednictwem poczty elektronicznej: