Jak skorzystać z pomocy pełnomocnika starosty ds. pacjenta?
Poniedziałek  /  20-01-2014  /  Ilość wyświetleń: 3162

W starostwie działa pełnomocnik ds. pacjenta, powołany w ubiegłym roku przez starostę. Jego zadaniem jest zapewnienie respektowania praw osobom, korzystającym ze świadczeń Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Oławie (SP ZOZ)

Pełnomocnik starosty do spraw pacjenta reprezentuje samorząd Powiatu Oławskiego wobec SP ZOZ w Oławie, dla którego jest organem prowadzącym. Do pełnomocnika mogą zgłaszać skargi lub wnioski w sprawie działalności i funkcjonowania SP ZOZ w Oławie osoby, które uznają, że w trakcie korzystania ze świadczeń zdrowotnych, udzielanych przez oławski szpital, zostały naruszone ich fundamentalne prawa.

- Procedura składania skargi lub wniosku nie jest skomplikowana. Wystarczy wypełnić ankietę dostępną na terenie oławskiego szpitala i w starostwie - tłumaczy Barbara Wojtasik, pełnomocnik starosty oławskiego ds. pacjenta. - Są tam zawieszone kieszenie, w których znajdują się opracowane w tym celu formularze. Druk można pobrać również ze strony internetowej starostwa. Zgodnie z instrukcją powinniśmy przedstawić w nim zaistniałe zdarzenie.

Formularz należy złożyć w Biurze Obsługi Klienta, na parterze starostwa lub bezpośrednio u pełnomocnika. Trzeba w nim poinformować o naruszeniu uprawnień przez służbę zdrowia i oznaczyć wnioskodawcę - pacjenta, którego sprawa dotyczy oraz zwięźle opisać stan faktyczny. Przede wszystkim powinno się przedstawić argumenty, przemawiające za tym, że rzeczywiście doszło do naruszenia prawa.

- Wychodzimy do mieszkańców również z kolejną inicjatywą, ponieważ celem naszego szpitala jest zagwarantowanie wszystkim pacjentom bezpieczeństwa i najwyższej jakości usług medycznych – mówi starosta Zdzisław Brezdeń. - Pragniemy poznać opinię na temat aktualnie świadczonych usług, dlatego oprócz formularza Skargi/Wniosku pacjenta, pełnomocnik opracuje także wzór ankiety, za pośrednictwem której zbadamy poziom satysfakcji pacjentów ze świadczonej opieki medycznej przez szpital. Uzyskane informacje zostaną wykorzystane do wprowadzenia zmian mających na celu usunięcie ewentualnych niedociągnięć, a także wdrożenia działań korygujących i zapobiegawczych.

Dyżury pełnomocnika starosty oławskiego ds. pacjenta

Pełnomocnik starosty oławskiego ds. pacjenta przyjmuje interesantów w Starostwie Powiatowym w Oławie, w pokoju nr 108 (I piętro), tel. 71-301-15-08. Z pełnomocnikiem można się także kontaktować pocztą elektroniczną, wykorzystując adres:
.

W oławskim szpitalu i w starostwie zostały zawieszone specjalne kieszenie, w których znajdują się druki formularzy do pobrania, niezbędne do złożenia skargi lub wniosku

Na zdjęciu oławski szpital